ATRAKCJE TURYSTYCZNE

Bydgoszcz, Fot. J.Zasada, visitbydgoszcz.pl
Fot. J.Zasada, visitbydgoszcz.pl
Bydgoszcz-4-1024x681
Fot. R.Sawicki
Bydgoszcz Fot. J.Zasada, visitbydgoszcz.pl
Fot. J.Zasada, visitbydgoszcz.pl
Bydgoszcz, Fot. T. Markowski
Fot. T. Markowski
Bydgoszcz, Fot. R.Sawicki
Fot. R.Sawicki

Bydgoszcz to stolica województwa kujawsko – pomorskiego i ósme co do wielkości miasto w Polsce. Zamieszkuje je ponad  360 tysięcy mieszkańców. To także siedziba wojewody kujawsko – pomorskiego. Jest malowniczo położona nad Wisłą, Brdą i Kanałem Bydgoskim. Otoczona licznymi Parkami Krajobrazowymi i kompleksami leśnymi. Nazywana „zielonym miastem” zajmuje drugie miejsce wśród polskich miast pod względem ilości terenów spacerowo-wypoczynkowych.

Miasto znajduje się na przecięciu ważnych szlaków drogowych, kolejowych, wodnych i lotniczych.
Te i wiele innych czynników sprawiają, że Bydgoszcz coraz częściej staje się obiektem zainteresowania turystów oraz inwestorów. O potencjale miasta świadczą liczne inicjatywy z dziedziny gospodarki, nauki, kultury czy sportu.

Ze względu na strategiczne położenie geograficzne, na terenach miasta znajduje się Centrum Szkolenia Sił Połączonych (JFTC), będące jednostką szkolącą żołnierzy na potrzeby NATO.

Bydgoszcz od lat nazywana jest miastem muzyki. Dumą mieszkańców jest Opera Nova oraz Filharmonia Pomorska. Są to miejsca organizacji imprez kulturalnych takich jak koncerty, festiwale muzyczne, konkursy pianistyczne czy spektakle operowe. Muzyczny wizerunek dopełnia Akademia Muzyczna im. F. Nowowiejskiego i Zespół Szkół Muzycznych im. A. Rubinsteina. Autorytet miasta wiele zyskał także dzięki organizowanemu już od 50 lat Międzynarodowemu Konkursowi Pianistycznemu im. Ignacego Jana Paderewskiego. Teatr Polski w Bydgoszczy oraz Muzeum Okręgowe im. Leona Wyczółkowskiego to miejsca, które są chlubą miasta.

Od kilku lat flagową imprezą Bydgoszczy jest Camerimage – Międzynarodowy Festiwal Sztuki Autorów Zdjęć Filmowych. Największy i najbardziej prestiżowy festiwal tego rodzaju na świecie, poświęcony jest sztuce operatorów filmowych. Podczas tego wydarzenia Bydgoszcz odwiedza wiele gwiazd dużego ekranu z Keanu Reevesem na czele.

Bydgoszcz pięknieje z roku na rok. Wyspa Młyńska to zielone serce miasta, które zachęca do odpoczynku przy szumiącym kanale Międzywodzia. W centralnej części Wyspy znajduje się plac zabaw dla dzieci. Na Wyspie Młyńskiej odbywają się liczne koncerty, wydarzenia artystyczne i sportowe. Tutaj zlokalizowane jest Muzeum Okręgowe im. Leona Wyczółkowskiego, na które składają się zabytkowe, odrestaurowane budynki między innymi Biały Spichlerz i Czerwony Spichlerz gdzie znajdują się odpowiednio wystawa archeologiczna oraz Galeria Sztuki Współczesnej. Znajdziemy tutaj również Europejskie Centrum Pieniądza.

Do innych atrakcji w Bydgoszczy zaliczyć można: rejs tramwajem wodnym, przejażdżkę stuletnim tramwajem i autobusem „ogórkiem”. Polecamy relaks w Leśnym Parku Kultury i Wypoczynku Myślęcinek, gdzie znajdziemy lunapark, Wakepark, ogród zoologiczny, park dinozaurów i wielkich owadów, park linowy oraz Skatepark. Jest to największy park miejski w Polsce o powierzchni 830 hektarów. Mieści się tutaj Ogród Botaniczny z górskim wodospadem. Zimową atrakcją jest stok narciarski z wyciągiem.

Bydgoszcz to także miasto sportu. Rozgrywane są tutaj krajowe oraz międzynarodowe imprezy lekkoatletyczne zarówno na świeżym powietrzu jak i w halach. Każdego roku nad Brdą przeprowadzana jest co najmniej jedna impreza żużlowa najwyższej światowej rangi. To z Bydgoszczy pochodzi najlepszy zawodnik w historii speedwaya – Tomasz Gollob.

Równie atrakcyjnie jak sama Bydgoszcz prezentują się także jej okolice. Toruń, Ostromecko, Chełmno, Żnin, Biskupin oraz Ciechocinek to jedne z najciekawszych miejscowości.

Zachęcamy wszystkich do zwiedzania Bydgoszczy i rozkoszowania się jej pięknem. Więcej szczegółowych informacji o mieście i jego atrakcjach odnajdą Państwo na stronie internetowej http://www.visitbydgoszcz.pl/pl/.
Bydgoszcz