XXVI edycja Międzynarodowych Targów Maszyn i Urządzeń dla Wodociągów i Kanalizacji WOD-KAN 2018 za nami.
Ponad 300 wystawców z całej Europy i tysiące zwiedzających spotkało się w nowoczesnym obiekcie Bydgoskiego Centrum Targowo - Wystawienniczego, aby przez trzy czerwcowe dni prezentować swoja ofertę i rozmawiać o najważniejszych wyzwaniach i zagadnieniach dotyczących branży. Tematem przewodnim tegorocznej wystawy były metody zagospodarowania osadów ściekowych.
Prezes Izby Gospodarczej „Wodociągi Polskie Dorota Jakuta witając wystawców, gości i zwiedzających podkreśliła, iż „Nasze Targi od innych tego typu wydarzeń, wyróżnia wieloletnia tradycja, oferta dedykowana konkretnemu odbiorcy, w sposób szczególny przedsiębiorstwom wod-kan, samorządom, ale jestem przekonana, że również, wyjątkowa atmosfera branżowego święta. Co roku, nasi wystawcy, przyjeżdżają z prezentacją nowoczesnych, często innowacyjnych rozwiązań dla sektora wod-kan. Również Izba Gospodarcza „Wodociągi Polskie” podczas każdej edycji Targów stara się zapewnić wyjątkowe wydarzenia, które są doskonałym uzupełnieniem wystawy targowej. Tak jest i w tym roku.”
Udany debiut Strefy Nowych Technologii
W tym roku po raz pierwszy na Targach pojawiła się Strefa Nowych Technologii, która była miejscem prezentacji najnowszych rozwiązań w branży wod-kan. W Strefie odbywały się sesje tematyczne z udziałem wystawców, którzy zgłosili swoje produkty do nagrody GRAND PRIX. Zainteresowani mogli pozyskać szeroką wiedzę o najnowocześniejszych rozwiązaniach bezpośrednio od ich twórców. Niejednokrotnie prezentacje przekształcały się w interesujące rozmowy przedstawicieli firm z potencjalnym klientami. Moderatorem strefy był dr inż. Tomasz Cichoń. Podzielono ją na pięć paneli tematycznych: przyrządy i systemy pomiarowe, wykonawstwo, technologia wody, eksploatacja, obróbka ścieków i osadów. Podsumowaniem każdej części była dyskusja, podczas której uczestnicy mogli zadawać pytania, dzielić się wątpliwościami i zdobyć z pierwszej ręki czyli od producentów i dostawców, szczegółową wiedzę o nowościach. Ogromne zainteresowanie i pozytywne opinie już dzisiaj mobilizują nas do kontynuacji tej propozycji.
Sukces Strefy Zarządzania
Drugą targową nowością była Strefa Zarządzania WOD–KAN, której gościem specjalnym był Andrzej Malinowski, prezydent Konfederacji Pracodawców Polskich. Tutaj tematy z zakresu zarządzania, finansów, inwestycji, zarządzania procesowego, marketingu relacyjnego i uwarunkowań prawnych omawiane były przez praktyków, czyli dyrektorów i prezesów najlepiej zarządzanych firm wodociągowych w Polsce. Poruszano tematy zarządzania firmą wod-kan w kontekście modeli zarządzania publicznego, benchmarkingu jako narzędzia zarządzania, finansowania kapitałowego w samorządzie lokalnym i branży komunalnej oraz dostępności cenowej wody. Rozmawiano również o zarządzaniu przedsiębiorstwami wod-kan okiem partnerów biznesowych. Moderatorem strefy był dr Krzysztof Głuc, a prelegentami dr. Paweł Chudziński Prezes Zarządu Aquanet S.A. w Poznaniu, Grzegorz Moorthi Prezes RAVICON Sp. Z o.o., Janusz Adamek, Prezes Zarządu Sądeckich Wodociągów Sp. z o.o., Piotr Ziętara Prezes Zarządu Miejskiego Przedsiębiorstwa Wodociągów i Kanalizacji S. A. w Krakowie.
Grand Prix
Podobnie jak w latach ubiegłych najwięcej emocji wśród wystawców wzbudził konkurs na targowa nagrodę Grand Pirix. W tym roku nominacje otrzymało 10 firm, a trzy zostały laureatami nagrody: EUROTECH Katarzyna Trojanowska Bielsko-Biała za Prasę Ślimakową IEA „High Flow”, Endress + Hauser Polska Wrocław za Przepływomierz Prosonic Flow B200 i FUTURE PROCESSING za aplikację zarządzającą siecią wodociągową Smart Flow.
Niemniej emocji wśród wystawców wzbudził konkurs na najciekawsze stoisko. Tutaj konkurencja była bardzo duża, a firmy prześcigały się w zastosowaniu niekonwencjonalnych, nowoczesnych i bardzo kreatywnych rozwiązań. Komisja konkursowa bardzo długo dyskutowała o werdykcie. Ostatecznie wyróżnienia za najciekawszą ekspozycję otrzymały: AMIBLU Gdańsk, TOPSERW Zielonka, STEINZEUG – KERAMO. Szczególne targowe wyróżnienie otrzymała firma UPONOR INFRA za podwójny jubileusz. W tym roku komisja konkursowa postanowiła po raz pierwszy nagrodzić wodociągi warszawskie i krakowskie za przykład wzorowej, branżowej współpracy.
Liderzy branży o branży
W ostatnim dniu Targów Prezes Izby Gospodarczej „Wodociągi Polskie” oraz Przewodniczący Rady Izby, obecni na Targach Członkowie Rady Izby zaprosili wystawców na rozmowę o targach i aktualnej sytuacji branży przy porannej kawie. Zaproszenie przyjęło sześciu wystawców. Jak to się potocznie mówi „pierwsze koty za płoty”, ufamy, że kolejne zaproszenie przyjmie szersze grono . Dziękujemy za każdą cenną uwagę i sugestie zgłoszone podczas tego spotkania.
Kongres ENVICON Water
Bydgoskim Targom towarzyszyła III edycja Międzynarodowego Kongresu Envicon Water, który jest spotkaniem przedstawicieli branży, świata nauki, polityki i biznesu, mających wpływ na gospodarkę i wodociągowo – kanalizacyjną i dbających o jej rozwój. Wśród prelegentów znaleźli się przedstawiciele Ministerstwa Gospodarki Wodnej i Żeglugi Śródlądowej, Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej, Wojewódzkiego Inspektoratu Ochrony Środowiska, Instytutu Ochrony Środowiska oraz Narodowego Centrum Badań i Rozwoju oraz przedstawiciele nauki reprezentujący Politechnikę Warszawską oraz Akademię Górniczo – Hutniczą w Krakowie.
Prelegentami Kongresu byli również Prezes Izby Gospodarczej „Wodociągi Polskie”, która w swoim wystąpieniu mówiła o potencjale rozwojowym, ograniczeniach i potrzebach inwestycyjnych branży wodno-ściekowej oraz przewodniczący Rady Izby Tadeusz Rzepecki, który poruszył bardzo ważny obecnie dla branży temat uwarunkowań organizacyjno-prawnych i dylematy branży wod-kan związanych z wdrożeniem nowych rozwiązań gospodarowania wodami.
Pierwszy dzień kongresu zakończyła uroczysta Gala w bydgoskiej Opera Nova. To organizowane w wyjątkowej oprawie spotkanie jest przede wszystkim świętem laureatów nagród i wyróżnień konkursów targowych i Kongresu ENVICON WATER, oraz okazją do uhonorowania osób zasłużonych dla branży. W tym roku w uznaniu zasług, kompetencji i wiedzy, zaangażowania na rzecz branży, statuetkę Summa cum laude (z najwyższą pochwałą), wręczono Wojciechowi Jassakowi Prezesowi PWiK sp. z o.o. w Ełku. Tegoroczna gala była szczególna dla Izby Gospodarczej „Wodociągi Polskie”. Prezes Dorota Jakuta otrzymała nagrodę WODOSKAR 2018. Statuetka została przyznana przez Stowarzyszenie Wodociągi Podlaskie, Zachodniopomorskie Forum Wodociągowe i Regionalne Stowarzyszenie Wodociągowe w Olsztynie. Jest nagrodą za wieloletnie zaangażowanie w działalność na rzecz branży, za godne reprezentowanie spraw branży i zabieganie o jak najlepsze warunki działalności.
Targowa biesiada lotnicza
Drugi targowy dzień zakończyło mniej formalne spotkanie reprezentantów IGWP, wystawców oraz targowych gości na tradycyjnej biesiadzie. Tym razem w podróż dookoła świata, na pokład swojego samolotu zabrali gości kapitan i jego profesjonalna załoga. Biesiadnicy brali udział w konkursach i zabawach. Parkiet był pełen a najnowsze hity z list przebojów, proponowane przez profesjonalnego DJa zachęcały do zabawy. Panowała świetna atmosfera, a czas mijał bardzo szybko. Większość gości z żalem opuszczała pokład.
Do zobaczenia za rok
Trzy targowe dni minęły bardzo szybko. Przepełnione były ważnymi spotkaniami i rozmowami. Mamy nadzieję, że dla wielu wystawców i zwiedzających stały się początkiem ciekawej i ważnej współpracy. Dla Izby Gospodarczej „Wodociągi Polskie” WOD - KAN to najważniejsze wydarzenie w roku, bo spotykamy tych, dla których pracujemy. Podsumowując tegoroczne Targi myślimy o kolejnych, na które już teraz serdecznie zapraszamy.