Regionalny Festiwal Naukowy E(x)plory

Za nami Regionalny Festiwal Naukowy E(x)plory, podczas którego Młodzi Naukowcy walczyli o miejsca w finale Konkursu Naukowego E(x)plory. Wydarzenie odbyło się 13 kwietnia 2018 roku. Dla uczestników piątek, trzynastego wcale nie okazał się pechowy, ponieważ akredytacje do kolejnego etapu otrzymało aż 9 projektów. Ich autorzy pojadą na finałowe rozgrywki do Gdyni.

Konkurs Naukowy E(x)plory jest największą w Polsce inicjatywą skierowaną do młodzieży w wieku 13-20 lat promującą i wspierającą w rozwoju najzdolniejszych młodych naukowców. Organizatorem wydarzenia jest Fundacja Zaawansowanych Technologii. Program E(x)plory to unikalna inicjatywa kreująca i promująca kulturę naukową oraz innowacje. Główną ideą programu jest wspieranie zdolnych, młodych naukowców w realizacji innowacyjnych projektów naukowych, popularyzowanie i rozwijanie dobrych praktyk firm, instytucji i innych organizacji opierających swoje działania na nauce, nowych technologiach i innowacjach oraz umożliwienie im współpracy z młodymi naukowcami. Program E(x)plory to co roku: ponad 50 partnerów Programu, ponad 2.500 uczestników Regionalnych Festiwali E(x)plory, ponad 200 zgłoszeń do Konkursu Naukowego. Co roku około 10 laureatów Konkursu E(x)plory z powodzeniem bierze udział w międzynarodowych konkursach na całym świecie – dotychczas zdobyli oni już ponad 20 medali. W ubiegłorocznej edycji Programu uczestniczyło blisko 4.500 osób.

Do tegorocznego regionalnego etapu konkursu w Bydgoszczy zakwalifikowało się 30 projektów, natomiast 9 otrzymało akredytację do finałowych rozgrywek:

  • Konrad Oborski, Maciej Bachurzewski, Mikołaj Kasabuła za projekt „Zośka”
  • Agnieszka Ostrowska, Zuzanna Głowacka, Agnieszka Ostrowska za projekt „reThink”
  • Jan Paczkowski za projekt „BrailleView – czytnik skali szarości dla niewidomych”
  • Dorian Żarna, Wiktor Kuś za projekt „Innowacyjny Moduł Napędowy”
  • Anita Szepelska, Julia Borowicz za projekt „Porównanie właściwości antyoksydacyjnych wybranych rodzajów miodów – rzepakowego, gryczanego, spadziowego, lipowego”
  • Jakub Żukowski za projekt „LogTeamCNC – Maszyna CNC przeznaczona dla placówek edukacyjnych”
  • Bartosz Multan, Jakub Leśniewski za projekt „Łazik marsjański”
  • Agnieszka Omernik za projekt „Współczynniki w zależności masa-jasność gwiazdy”
  • Tycjan Kołecki, Wiktor Forjasz, Paweł Łoziński za projekt „Life Saving Band – opaska wykrywająca choroby naczyniowo-sercowe”

Finał Konkursu Naukowego E(x)plory odbędzie się w dniach 24-26 października w Gdyni. Tam młodzi naukowcy powalczą o podium i liczne nagrody: stypendia na rozwój projektów w wysokości 10 tys. zł, 7 tys. zł i 5 tys. zł, wyjazdy na prestiżowe, zagraniczne konkursy naukowe czy udział w programach stażowych i mentorskich.

Bydgoski Park Przemysłowo-Technologiczny postanowił przyznać nagrody specjalne i wyróżnić trzy projekty:

– Jakub Żukowski – „LogTeamCNC – Maszyna CNC przeznaczona dla placówek edukacyjnych”
– Dorian Żarna i Wiktor Kuś – „Innowacyjny Moduł Napędowy”
– Marek Nowik, Bartłomiej Łotko i Bartłomiej Staszyński – „EduBoty”.

Serdecznie gratulujemy wszystkim nagrodzonym i wyróżnionym.

Zapraszamy do obejrzenia fotogalerii http://www.bctw.pl/regionalny-festiwal-naukowy-explory-2/

Więcej o projektach finałowych na stronie www.explory.pl.