Forum Seniora, które miało miejsce w naszym Centrum 06 marca 2018 roku to bezpłatne spotkanie poświęcone tematyce senioralnej. Odbyły się liczne wykłady ekspertów z zakresu zdrowia, bezpieczeństwa i nowych technologii. Występ artystyczny chóru "Halka" uświetnił spotkanie, którym dosłownie rozkołysał zebranych. Gości I Forum Seniora "Gazety Pomorskiej" powitał red. naczelny Wojciech Potocki i marszałek województwa kujawsko-pomorskiego Piotr Całbecki.
Profesor Roman Ossowski z Uniwersytetu Kazimierza Wielkiego w Bydgoszczy mówił między innymi, o pozytywnej roli stresu w naszym życiu, o aktywności w różnych jej przejawach i wymiarach. Zwracał też uwagę, jak potrzebna jest w życiu równowaga, jak powinniśmy nauczyć się radzenia sobie ze stresem. Jego wystąpienie nagrodzone zostało gromkimi brawami. Zaś o złych skutkach stresu mówił na samym początku prof. Aleksander Araszkiewicz, kierownik kliniki psychiatrii w szpitalu im. dr Jurasza. Uświadomił słuchaczom, że wiele chorób somatycznych swój początek ma w źle funkcjonującym mózgu. Mówił, jak życie może zatruć depresja i jak kosztowna jest to choroba. Obaj profesorowie - pokazujący stres z odmiennych stron - niczym klamrą spięli forum. „Bezpieczny z każdej strony” to prezentacja podkomisarza Adama Kumkowskiego z KWP na temat oszustw wobec seniorów. Gdy wspominał o krążących po domach sprzedawcach podobno tańszego prądu, jęknęła spora część sali. Okazuje się, że bardzo wielu obecnych z taką ofertą się spotkało, nie do końca będąc świadomym, co się za nią kryje.
O bezpieczeństwie - choć w innym kontekście - mówił też Sławomir Krajewski, który uczy bezpiecznego korzystania z Internetu. Pokazywał, co możemy łatwo załatwić, siedząc wygodnie w domu, przez stronę obywatel.gov.pl; jak bezpiecznie robić zakupy przez Internet, dlaczego warto mieć zaufany profil i co to znaczy. Adam Szponka - dyrektor Regionalnego Ośrodka Polityki Społecznej w Toruniu i Renata Dębińska - dyrektor Miejskiego Ośrodka Pomocy Społecznej w Bydgoszczy mówili o działaniach podejmowanych przez samorząd dla seniorów.
Dużym powodzeniem cieszyły się stoiska partnerów. Z zainteresowaniem przeglądano poradnik TZMO "Jak opiekować się osobą przewlekle chorą w domu". Na sąsiednim stoisku można było wyrobić sobie Bydgoską Kartę Seniora, z czego skorzystało kilkadziesiąt osób. Bardzo chętnie badano słuch, mierzono ciśnienie, poziom cukru. Zajmowali się tym studenci z Koła Naukowego Geriatrii CM UMK oraz studenci audiofonologii. Skorzystało z tego ponad 200 osób. Nie brakowało też chętnych przy stoiskach warsztatów terapii zajęciowej. Pokazały one wiele pięknych wielkanocnych już ozdób, wykonanych przez osoby niepełnosprawne.
Zachęcamy do obejrzenia galerii zdjęć
https://www.bctw.pl/i-forum-seniora/